Një nga dhuratat më të bukura dhe më të mirepritura per fëmijët e të gjitha moshave është makina per femije me telekomandë. Në fakt, edhe të rriturit pelqejne makinat per femije me telekomande dhe automjete të tjera si hobi te tyre. Për femijet, makinat me bateri sigurojne një mori përfitimesh zhvillimore sidomos në aspektin e psikomotor dhe zhvillimit kognitiv. Prandaj, nuk është çudi që prindërit gjithmonë dynden në seksionin makinave me telekomade ne dyqanin e tyre të preferuar te lodrave per femije për të blere makinen me te bukur për fëmijët e tyre.

Por si mund të zgjedhim makinen më të mirë? Na lejoni t’ju ndihmojme me listen tone te 15 makinave më të shitura me telekomande për fëmijët per vitin 2017.


1. Lamborghini Veneno makina per femije me telekomande

 makina-per-femije-lamborghini

Mosha: +8 vjeç

Në fillim të vitit 2013, Lamborghini Veneno mbajti rekordin si makina më e shtrenjtë e prodhuar në botë, me një çmim prej $4,5 milionë. Tani, ju mund ta beni tuajen kete supermakine, duke blere nje kopje identike te origjinalit ne shkallen1/24 per fëmijën tuaj. Makine Lamborghini Veneno me telekomande përmban të njëjtin stil unik të projektimit të makines Veneno. Me një shpejtësi maksimale prej 10kmh dhe me një rreze transmetimi nga 30 deri 40 metra. Për shkak të formes sportive dhe te ulet ajo mund të drejtohet vetëm në sipërfaqe të sheshta dhe jo ne qilima apo rrugica.

Cfare pelqejme ne – Besnikëria e saj ndaj Veneno’s origjinal është thjesht e mrekullueshme. Nese femija juaj nuk luan me me kete makine ju mund ta ktheni ne nje orendi zbukuruese ne tavolinen tuaj.


2. Makina Per femije me telekomande Ferrari

 makina-per-femije-ferrari

Mosha: +8 vjeç

Nëse femija juaj pelqen kalin kercyes, atëherë ju duhet ti dhuroni atij ose asaj makinen me telekomande Ferrari. Telekomanda e ketij Ferrari është dizenjuar si timoni drejtues i Ferrarit te vërtetë. Kjo makine vjen me të gjitha tiparet të funksionimit te serise FXX, duke përfshirë hapjen e dyerve ne formen e flutures. Për fat të keq, makina ecen vetem me 10kmh. Distanca e telekomandimit arrin deri në 30 metra.

Cfare pelqejme ne – Është nje kopje identike e makines orgjinale per nje loder. Si e tillë, ajo është nje loder e mire për te rritur imagjinatën e fëmijës suaj sidomos nëse ai ose ajo aspiron të jetë një dite pilot i garave GT.


3. Kamjoni Monster Truck Me telekomade

 makina-per-femije-me-telekomande

Mosha: +14 vjeç

Kjo makine nuk rekomandohet për fëmijët e vegjël. Me nje shpejtësi që tejkalon 50kmh, kushdo që e kontrollon kete përbindësh duhet të ketë reflekse te shkëlqyera. Ajo vjen super e kompletuar me një motorr shumë të fuqishem GP 390, sistem i rrotave te pasme aktive, servo, kushineta dhe një sistem me frenimi S-truck. Kjo jep nje performance superiore, kontrolli dhe ngarje. Gomat jane te pajisura me sfungjer. Transmetimi 2,4 GHz Me nje rreze telekomandimi deri në 100 metra e bën kete makine shumë ideale për gara me makina per femije

Cfare pelqejme ne – Është një model makine e cila është e përkryer për rritjen e aftësive krijuese dhe ndërtuese të adoleshenteve. Stimulon aftësinë e zgjidhjes së problemeve.


4. Makina zvarritese per femije WLtoys

 makina-ne-shitje-me-telekomande

Mosha: +8 vjeç

Nëse fëmija juaj do të ketë një makine “jashte rruge” dhe qe mund të kontrollohet lehtësisht, atëherë ju duhet të merrni   makine per femije me telekomande 2.4 Hz WLtoys. Kjo makine përmban goma të plota me llokma të thella për tërheqje të shkëlqyer mbi çdo terren, qoftë në trotuar, terren shkëmbor apo edhe plazhe ranore. Çdo rrote ka një sistem të pavarur amortizimi për të lejuar kontakt me te mire gjate ecjes. Makina eshte e pajisur me teknologji antishok për të mbrojtur qarqet elektronike te ndërlikuara brenda trupit të makines. Motori është mjaft i fuqishem per te ecur edhe ne pjerresi deri në 80 gradë.

Cfare pelqejme ne – Kjo makine është një përbindësh jashte rruge. Një kafshë e vërtetë per cdo terren qe femija juaj mund te luaje. Është nje loder e bukur për nxitjen e imagjinatës, si dhe përmirësimin e koordinimit te syrit-dorës.


5. Makine dron me telekomande

makina-per-femije-dron 

Mosha: +12 vjeç

Te lodhur nga të njëjtat makina per femije me telekomandë? Me makinen dron femija juaj do të fluturojë mbi terrenin e pakalueshem nga makinat e tjera. Pervec 4 rrotave aktive kjo makine eshte e pajisur me 4 rotor me helika te cilat ngrejne makinen dron dhe mund te rrotullohet deri ne 360grade. E pajisur me kontrollin e ngarjes ne tokë dhe fluturimit ne ajer, per fillestar dhe të avancuar, për nje kontroll të plotë.

Cfare pelqejme ne – Ne pelqejme faktin se kjo makine mund të kthehet ne një dron duke cuar imagjinatën e femijes tuaj ne qiell. Kjo mund të ndihmojë ne rritjen e zotërimit të kontrolleve të ndryshme dhe koordinimin sy-dorë.


6. Mini Vetura per femije me telekomande

makina-per-femije-me-timon

Mosha: 3-6 vjeç

Kush thotë se makina per femije me telekomandë jane vetëm për fëmijët e rritur? Me kete makine, bebi apo fëmija juaj kanë mundësinë të gëzojnë telekomandimin e makinës se tyre miniaturë. Makina RC është projektuar veçanërisht për fëmijët e vegjël. Kjo do të thotë se nuk ka cepa të mprehte dhe as komponentë te vegjel që mund të dëmtojë fëmijët e vegjël.

Cfare pelqejme ne – Kjo është nje loder e përkryer për fëmijët shumë të vegjël. Është nje loder qe ndihmon për zhvillimin e koordinimit sy-dorë, dhe aftësive motorike. Ngjyrat e ndritshme ndihmojne ne njohjen e ngjyrave.


7. Makina per Femije me bateri Tornado-akrobatik

vetura-per-femije-ne-shitje

Mosha: +3 vjec

Një nga makinat me bateri me të shitura për të vegjëlit është dhe Makina Tornado-Akrobatik. Kjo makinë vjen me një sistem unik boshti me 3 akse. Nëse makina permbyset, makina do të vazhdojë të ece si çdo makinë tjetër me telekomande. Plus, ajo vjen me një shumëllojshmëri të efekteve me drita LED. Mund të luhet me të deri në 15 minuta në një karikim të plotë e cila zakonisht merr 2 deri në 3 orë.

Cfare pelqejme ne – Kombinimi i akrobacive dhe dritave LED e bëjnë këtë një makinë shumë stimuluese për fëmijët e vegjël. Kjo është nje loder e bukur për të stimuluar kreativitetin në mesin e fëmijët e vegjël si dhe imagjinatën e tyre.


8. Lamborghini Veneno Gravity Sensor

 makina-per-femije-lamborghini-ne-shitje

Mosha: +14 vjeç

Kjo kopje e saktë i edicionit te kufizuar Lamborghini Veneno është diçka që çdo femije do ta donte patjetër. Ajo përmban një derë plotësisht automatike me drita LED. Shpejtësia maksimale e Lamborghini Veneno Gravity sensor është 36kmh dhe ndërsa kjo mund të duket si ecja e një kërmilli kur krahasojmë atë me origjinalin, megjithatë ne me standardet e makinave per femije me bateri ajo është super e shpejte.

Cfare pelqejme ne – Ne pelqejme telekomanden. Ngjan si nje leve e lojrave te shtrenjta. Ajo është e ngjashme me levën e një simulatori fluturimi. Kjo është e shkëlqyer për rritje dhe zhdërvjelltësi.


9. Makina kamjoncine me telekomande

kerre-per-femije

Mosha: 8-15 vjeç

Me 2 motorë të fuqishëm dhe një aks elektrik per manovra e kthen kete makine per femije me telekomande ne një kafshë te vertete dhe sigurine për të pushtuar çdo lloj terreni. E pajisur me goma të mëdha me llokma femija juaj mund të ngase ate në park, në plazh, mbi terrene shkëmbor, me bar, dhe pothuajse kudo.

Cfare pelqejme ne – Gomat e mëdha dhe trupi i forte është i përkryer për çdo terren. E dobishme për të ndihmuar imagjinatën e fëmijëve te rritur dhe në të njëjtën kohë duke forcuar koordinimin e sy-dorë.


10. Makina per femije me perplasje

 lodra-per-femije-me-makina

Mosha : 6-12 vjeç

Nëse keni parë gëzimin në sytë e femijes tuaj, kur e moret për një xhiro me makinat me përplasje, atëherë jemi te sigurte se ai do të pelqeje shume kete makine. Seti vjen me dy makina. Objektivi është mjaft i thjeshtë. Perplasni makinen e kundershtarit derisa shoferi të tij te bjere nga makina.

Cfare pelqejme ne – është një interpretim shumë i veçantë i sporteve konkurruese me telekomandim. Inkurajon të menduarit strategjik, koordinimin sy-dorë, reflekset, dhe aftësitë e zgjidhjes së problemeve. Pa përmendur, kenaqesine e te luajturit.


11. Makina per femije me dy anë

makina-per-femije-me-dy-ane

Mosha: +4 vjeç

Nëse doni një makinë me telekomandë që ecen edhe kur është rrokullisur, atëherë ju duhet të jepni femijes tuaj makinen qe ecen edhe kur bie mbrapsh. Nuk ka anë te gabuar te kjo makine.

Cfare na pelqen ne – Kombinimi i rrokullisjes dhe efekteve te dritave ndihmojnë në rritjen dhe zhvillimin e trurit tek vegjëlit dhe parashkolloret. Ai gjithashtu mëson në lidhje me koordinimin sy-dorë dhe aftësitë motorike.


12. Tanku Gjerman Panzer Tiger I me telekomande

tanks-gjerman-tiger-panzer-me-telekomande

Mosha : +6 vjeç

Nëse mendoni se makinat me telekomande janë vetëm për fëmijët, do të befasoheni kur të mësoni se te rriturit pelqejne tanket Gjermane Tiger me telekomande. Detajet ultra-realiste te legjendarit Tiger I jane te jashtëzakonshme, dhe çdo gjë i përshtatet pëllëmbëve të duarve tuaja. Tanku me telekomande mund te beje kthese 360 grade. Është i shpejtë dhe mund të bëhet edhe më i shpejtë me një lëvizje te lehtë te leves. Tanku ben zhurme me motorin e tij përbindësh sikur te ishte prej verteti.

Cfare pelqejme ne – Kjo është nje loder e përkryer për njerëzit që duan të mbledhin sende nga Lufta e Dytë Botërore.


13. Makina F11

kerre-per-femije-me-telekomande

Mosha: +12 vjeç

Makina F11 përmban një motor te fuqishem 390 që e lejon atë të arrijë shpejtësi deri në 50 kmh. me nje lartesi te mjaftueshme nga toka, plotësisht amortizim te pavarur te 4 gomave, dhe gjerësia e akseve te rrotave e lejojnë për manovrim të shkëlqyer dhe stabilitet mbi çdo terren të ashpër dhe shkëmbor. Makina është e papërshkueshme nga uji kështu që nuk ka asnjë problem per te luajtur ne pellgje me uje apo me dëborë.

Cfare pelqejme ne – Lartesia e makines nga toka e shoqëruar me goma të gjera e bëjnë këte makinë fantastike. Ndihmon ne rritjen e imagjinatës tek fëmijët, dhe në të njëjtën kohë i lejon ata për të marrë kontrollin e plotë të këtij luftëtari jashtë rrugës.


14.Makine me telekomande per femijet e vegjel makina-per-vajza-me-telekomande

Mosha: 2-15 vjeç

Projektuar posaçërisht për fëmijët e vegjel, kjo makine ka të gjitha elementet themelore të një makine per femije me telekomandë. Ajo ka një telekomande ne forme timoni shumë te lehtë ne perdorim. Makina thjesht shkon përpara ose mbrapa. Trupi është perbërë me materiale të buta dhe të sigurta per fëmijët për siguri te plote.

Cfare pelqejme ne – Kjo është një makinë hyrëse me telekomandim për fëmijët e vegjël. Është e perkryer për të zhvilluar koordinimin sy-dorë dhe aftësitë motorike dhe nxitjen e imagjinatës.


15. Makina per femije me telekomande me kartona

makina-vetura-per-femije-ne-shitje

Mosha : +18 muajsh

Me fenerët qe ndizen, tingujt, muzikën zbavitëse dhe ngjyra të bukura, çdo foshnjë do të doje makinen per femije me telekomande. Kjo makine ka 2-kanale dhe mund të shkojë përpara dhe mbrapa. Kur ecen mbrapa, mund të shkojë majtas ose djathtas.

Cfare pelqejme ne – Është nje loder e perkryer për zhvillimin e aftesive motorike veçanërisht per femijet e vegjël. Kjo ndihmon në zhvillimin e aftësive të tyre degjuese dhe vizuale, si dhe nxit imagjinatën.


Si i zgjedhim ne makinat per femije me telekomande

Zgjedhja makinës se duhur me telekomandë për fëmijët behet nganjehere e veshtire pasi ka shumë marka dhe modele per të zgjedhur. Makinat me telekomande vijne në një shumëllojshmëri të stileve dhe secila prej tyre mund të pelqehet nga një grup i caktuar dhe sigurisht ne varesi te moshës së fëmijëve. Gjithashtu, tiparet e makinave duhet të jenë të përshtatshme me nivelin e zhvillimit të fëmijës. Ky është në thelb kërkimi yne për makina per femije me telekomande. Ne TeKamXhan jemi siguruar qe 15 makinat e listuara ne kete artikull janë te përshtatshme për grupmosha të caktuara.

Përveç kësaj, ne vendosem dhe tiparet e sigurisë së këtyre makinave. Ne e dimë se sa e vështirë mund të jetë për të gjetur lodren e duhur për fëmijën tuaj. Shpresojmë qe lista jonë do të ju ndihmojë të kufizoni zgjedhjet tuaja.

Siguria dhe Masa Paraprake

Gjithmonë sigurohuni të mbikëqyrni fëmijët kur luajnë me këto lodra dhe blini nga shites te besuar.

 

15 Makina Per Femije Ne Shitje per 2017