AliExpress është aktualisht dyqani me i madh online në internet per blerje online. Statistikat e fundit tregojnë se Aliexpress fiton 3 herë më shumë se Amazon dhe eBay së bashku! Dhe nuk mund te befasohemi nga lajmi se AliExpress është konsoliduar si platforma e preferuar tregtare në shumë vende te botës dhe ngadale po hyn dhe ne Shqiperi. Sigurisht, kur je duke provuar diçka të re, krijohen shumë dyshime. Por mos u shqetësoni, ne TeKamXhan jemi këtu për t’ju ndihmuar dhe t’ju tregojmë se me pak kujdes AliExpress Albania është një alternativë e shkëlqyer dhe e lirë ne krahasim me shumë dyqane të tjera online :).Si të hapim nje llogari blerje ne Aliexpress, Si te blejme online dhe të paguajmë për një produkt?

Çfarë është Aliexpress.com?

Aliexpress.com është një nga tregjet me te medhenj te shitje-blerje online. Ju mund të blini dhe paguani në mënyrë të sigurtë me AliExpress Buyer Protection – për të gjitha detajet, ju lutem shihni >> KETU <<. Ne kete udhezues ju do te keni mundesine te mesoni si te bëni blerje të suksesshme së bashku me shumë këshilla produktesh dhe dyqanet me te mire online ne aliexpress.

Si të regjistrohem në Aliexpress Albania

Duke ndjekur udhëzimet e meposhtëme, ju mund të te antaresoheni në Aliexpress.com. Ju lutem klikoni ne linkun e mëposhtëm dhe ndiqni udhëzimet. Hapni llogarinë tuaj AliExpress >> KETU <<.

Në këndin e sipërm ne të djathtë të faqes do të gjeni “Sign in | Join”. Pasi të lëvizni kursorin ju do të keni 2 opsione për të zgjedhur:

 

  1. Sign in via Facebook, e cila është mënyra me e thjeshte per tu regjistruar pasi info juaj ne Facebook dhe email do të transferohet në llogarinë e AliEpress pa ndonjë informacion shtesë, përveç fjalëkalimit.

Aliexpress Albania

  1. Regjistrohuni duke zgjedhur opsionin Join Free. Pasi të keni zgjedhur këtë opsion do t’ju kërkohet te vendosni një adresë e-mail (e cila do të jetë Username i llogarise tuaj ne AliExpress) dhe Kodi i Verifikimit.

Aliexpress-Albania

Tani ju do të duhet të kontrolloni adresën e-mail dhe te klikoni ne linkun e dhënë për të aktivizuar llogarinë tuaj ne Aliexpress, e cila më pas do t’ju kërkojë për të vendosur fjalekalimin dhe emrin tuaj. Pasi të keni vendosur te dhenat e kerkuara llogaria juaj është gati për t’u përdorur.

Aliexpress-Albania

Aliexpress-Albania

Udhezues per Blerësit e Rinj – Si të bëjmë blerje online në Aliexpress Albania

Blerja e produkteve në Aliexpress.com është shumë e ngjashme me faqet e tjera të njohura, si eBay, Amazon. Këtu do te gjeni nje udhezues me 7-hapa se si te kryeni nje blerje online ne Aliexpress nga Shqiperia.

Shkruani emrin e produktit që kërkoni dhe kliko: Search

Vendosni Quantity (Sasine) e produkteve qe dëshironi të blini.

Zgjidh opsionin e postimit

Kliko Buy Now per blere produktin

Në faqen Check Out, zgjidhni opsionin tuaj të preferuar te pagesës dhe klikoni Pay My Order

Ju lutemi prisni te merrni produktin tuaj para se të konfirmoni marrjen e produktit Confirm Order Received

Ju mund te lini feedback pasi keni marre produktin.

Si mund te paguaj ne Aliexpress

Për të bere pagesen e nje produkti në AliExpress, ndiqni hapat e mëposhtëm:

Zgjidhni porosine dhe klikoni butonin”Pay Now”

Zgjidhni menyren e pageses tuaj të preferuar në faqen Check out: AliExpress suporton kartat Visa, MasterCard, Maestro, Karta Debiti, Western Union, transfertat bankare. Shumë prej jush preferojnë të paguajnë me PayPal, por fatkeqesisht kjo nuk mund të perdoret ne AliExpress por rrini te qete pasi përdorimi i kartes tuaj bankare në Aliexpress.com eshte plotesisht e sigurte. Lexoni me poshte per me shume informacion .

 

AliExpress mbron blerjen tuaj online?

Paguani të sigurt me kartë krediti/debiti pa ekspozuar të dhënat bankare. Kur beni blerje online në Aliexpress te dhënat tuaja janë të mbrojtura nga VeriSign SSL encryption (niveli më i lartë i mbrojtjes per blerjet online). Dhe mos harroni se shitësi qe keni blere ne Aliexpress nuk do te paguhet derisa ju te konfirmoni që keni marrë produktin e porositur. Për të mësuar më shumë për Mbrojtjen e Pagesave në Aliexpress.com ju lutem referojuni AliExpress Buyer Protection.

 

5 Këshilla, Si te gjejme produkte cilesore ne AliExpress Albania

Tashme eshte nje fakt se produktet qe blihen ne AliExpress dhe faqe te tjera te ngjashme te cilat postohen nga Kina janë me cmime të lira. Nje shprehje thote paguan per cfare blen. Cmimi eshte gjithmone i lidhur me cilesine e produktit. Kur flasim për cilësinë jemi duke iu referuar mënyrës se si eshte prodhuar produkti, asembluar dhe materiali që është përdorur.

Le të behemi realiste, ju nuk mund të blini kufje te nje cilësie të lartë si Bose vetem për $ 5.99, edhe me koston e lirë të punës në Kinë, kjo do të ishte e pamundur. Megjithate thene kete ka ende disa mënyra për të gjetur produkte të një cilësie te mirë ne AliExpress, me çmime shumë të arsyeshme. Lexoni 6 keshillat tona.

1.Kontrolloni fotot aktuale të produktit

Në disa raste, ju mund të gjeni imazhe aktuale të produktit në përshkrim. Kur them “foto aktuale” Jam duke iu referuar imazheve që nuk janë bere me fotoshop ose imazheve tipike te reklamave, por foto reale që dikush do të bente me telefonin apo aparatin e tij fotografik.

Aliexpress-Albania

2. Shiko fotot e hedhura nga personat qe kane blere produktin

Për produktet popullore ju do të gjeni foto te hedhura nga bleresit. Këto janë imazhe te hedhura nga përdoruesit, pasi kanë blerë dhe kane marrë produktin. Këto foto janë ndoshta, treguesi më i mirë se si mund të jetë cilësia e produktit. Shumica e përdoruesve bëjne foto nga kënde të ndryshme, duke nxjerre ne pah aspektet e mira ose jo te mira qe ka produkti.

Aliexpress-Albania

3. Komente nga bleresit

Në shumicën e produkteve ju do të gjeni komente nga bleresit. Kjo mund te behet pak e ndërlikuar pasi cdo njeri mund te kete një kuptim të ndryshëm per standardin dhe “cilësinë”. Në shumicën e rasteve përdoruesit flasin për shpejtesine e postimit por ju mund të gjeni dhe infomacion në lidhje me cilësinë e produktit.

Aliexpress-Albania

4. Numri i blerjeve

Ndoshta nuk është treguesi më i mirë, por në disa raste përdoruesit nuk lënë asnjë koment ose foto. Shansi i fundit për të kuptuar cilësinë e një produkti, do të jetë duke parë numrin e blerjve. Përdoruesit që janë të kënaqur me një produkt kanë tendencë për të riblerë atë përsëri pa lënë asnjë koment, duke parë numrin e blerjeve ju mund të krijoni një ide të cilësisë së përgjithshme.

Aliexpress-Albania

5. Kërko për produkte të ngjashme

Nëse asnjë nga këshillat e mësiperme nuk ju ka ndihmuar ju gjithmonë mund të kërkoni për te blere produktin nga shites te tjere ku jane lene komente pozitive. Në shumicën e rasteve, ju do të gjeni 2 deri 10 shitës te ndryshem për të njejtin produkt në AliExpress.

Aliexpress-Albania

 

Shitesit / dyqanet me te mire ne Aliexpress per blerje online

Kategorite
(Aliexpress)
Produktet Markat e ProdukteveVleresimi i Shitesit
(Dyqanit )
Linku i Dyqanit ne Aliexpress
Kepuce Meshkuj/FemraOxford / LekureStili Clarks / Cizme / Salvatore FerragamoFlagShip Shoes
BizhuteriVathe/ Unaza / Byzylyke / VareseZhouyang
Veshje Per FemijeKepuce / Sandale / AtleteConverseYY-Shop
Veshje Per MeshkujRroba Banje / MbathjeTaddleTaddle Store
Veshje Per femraFustane / Bluza / T-shirtYIYi-clothing
Veshje Per femraBluza me Menge te Shkurtra / FustaneDizenjo StilistiWARMSWAY
Canta dhe PortofolaPortofola / Canta / LekureBalenciaga / MulberryWonder Store
Kepuce Meshkuj / FemraCizme / Kepuce/ Mokasinealiexpress albaniaBest Shoes Best Living
Ore Per Femra / MeshkujOre Dixhitale / Analog / SmartwatchOre BrandVogue Watches
Ore Per Femra / MeshkujOre Dixhitale / Analog / SmartwatchOre Brand
Veshje SportiveUniforma Sportive / Futbolli DIY-Jersey Store
Telefona / CelulareSmartphone / AksesoreHTC / Huawei / Asusaliexpress Albania blerjeEbest
Telefona / CelulareSmartphone / AksesoreDooge / HummerTwinbuys Store
ElektronikeGo Pro CameraSJCam / XiaomiTranhowe Store
Veshje Per FemijePantallona / Bluze/ Aksesore per flokeHello KittyTop Kids Store
Lodra Per FemijeLegoNinja / Star Wars / Super Heroes / Cityaliexpress albaniaZE Toys World
Ore per Femra / MeshkujOre Dixhitale / Analog / SmartwatchOre BrandTiny Boutique World
Canta & Portofola Per FemraCanta / Portofola / Aksesorealiexpress Albania blerjeAmaxuan Bag Store
ElektronikeKarikues / Celulare / Aksesore Per KompjuteraSamsung / HTC/ Sony / Ipad / MotorolaTinghui Trading Co.
Ore Per MeshkujOre Dixhitale / Analog / SmartwatchSharkShark Sport Watch
Veshje SportiveVeshje Sportive / Aksesore per Bicikleta / Atlete / Uniforma sportiveRockBads / Santicaliexpress albaniaWest Outdoor Sport
Ore Per Femra / MeshkujOre Dixhitale / SmartwatchSkmeiSkmei Factory Store
Telefona / CelulareIphone / Samsung Galaxy / HTC M7 / Sony XperiaApple / Samsung / HTC / LGaliexpress albaniaSunshine Technology
Veshje Per FemraXhinse / Pantallona / Minifunde / FustaneSophia's Fashion
Veshje Per MeshkujPolo / Bluze / Xhaketa SportiveSincerity Fashion
ElektronikeKamera / Projektore / Modem / RuterAndroidShenzhen Tomtop
DroneDrone / Avjone / Helikopter / me telekomandeDJI PhantomImax Technology
Veshje Per MeshkujKemisha / XhinsePropro Store
Veshje Per FemraXhaketa / Xhupa / XhinseHydiber
Veshje SportiveBicikleta / AksesoreMTB / Sava / Giant / ABRRockbros
MakinaAksesore per MakinaToyota / BMW / SAAB / VolkswagenRevsup Racing
Telefona / CelulareAksesore per SmartphoneSamsung / iPad / iPhone / Sony / Nokia / HTC / LGRCD Technology
LodraDrone / Kamera / Pjese nderrimi / BateriSyma / JRC / DJI Phantom /RC Club
Veshje Per FemraXhaketa / Kemisha / FundeOne Two Three Mall
SyzeSyze Dielli / Femra / MeshkujArnette / Quiksilver / Tom Fordaliexpress albaniaCutie Glass Store
Canta / PortofoleCanta Lekure / Portofole LekureMango / PoloMiller Bags
MakinaAksesore / Pjese KembimiMercedes / Mazda / Mitsubishi / NissanMia Shen Store
Veshje Per MeshkujXhaketa / Polo / KemishaMen's Empire
Veshje Per MeshkujKepuce / Rroba Banjo / BluzeMen's Choice
Veshje Per MeshkujPolo / Bluze me Menge te Shkurtra / Gjata / PantallonaMango Creation
Veshje Per MeshkujXhaketa / Kemisha / Kostume
Man Wardrobe
Veshje Per FemijeBluza / Kominoshe / XhupaKelon Store
Ore Per MeshkujOre Dixhitale / Analog / SmartwatchMegir Megir
Syze Dielli Per MeshkujSyze DielliJuliJuli Sport
Veshje Per FemijeVeshje te ndryshmeBobo Store
MakinaAksesore / Pjese KembimiMini / Audi / Mazda / ChevroletKarkaria
MakinaAksesore / Pjese Kembimi / GPS / Kasetofone Volkswagen / Ford / Jeep / Volvo / MercedesIsudar Industrial
Teefona / CelulareSmartphone 3G / 4 GLenovo / Xiaomi / Jiayu / Cubot / ZTEHuamei XionGdi
Kepuce Per Femra / MeshkujSandale / Kepuce te Sheshta / Kepuce me TakaNew Balance / Isabel / MarantScorpio Fashion Store